2010 Regionals: Norfolk, VA / Results Contact Us /
Norfolk Results
February 12-14, 2010
Miss Junior Platinum
Winner - Emily Donston in The Wind
The Academy Of Dance
Vocal Award (9-11)
Winner - Randi Berg in Castle On A Cloud
Broadway Dance Arts
Vocal Award (12-14)
Winner - Stephanie Parker in Don't Rain On My Parade
The Academy Of Dance
Champion of the Category
McKenna Cowen in Back and Forth
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
Bicycle Tricycle
Encore Performing Arts Studio, Inc.
Sydni Manley in Dance
The Academy Of Dance
Death Came And God Me
The Academy Of Dance
Do Your Thing
Fusion Dance Team
Stephanie Parker in Don't Rain On My Parade
The Academy Of Dance
Sarah Ross in Dream
Fusion Dance Team
Gipsy
European Dance Studio
Madeline Fusco in Here Comes The Sun
Fusion Dance Team
Madeline Fusco in Hollywood
Fusion Dance Team
Libby Darden in How Wonderful
European Dance Studio
I'm Letting Go
European Dance Studio
It's Alright
The Academy Of Dance
Victoria Hamilton in Jai Ho
Fusion Dance Team
Jai Ho
The Academy Of Dance
Let Me Think About It
The Academy Of Dance
Airriaunte Mercer in Looking Good, Feeling Gorgeous
The Academy Of Dance
Mama
Fusion Dance Team
Mama I'm A Big Girl Now
Fusion Dance Team
Nikki Fink in Maria
Fusion Dance Team
Katherine Bruce in Miss Invisible
Dance, Inc.
Cierra Lassiter in Route 66
Fusion Dance Team
Laura Watkins in Should've Known Better
Fusion Dance Team
The Cat In The Hat
Fusion Dance Team
Tisket Tasket
The Academy Of Dance
Bailey Manifold in Tutti Frutti
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
Jacob Spallino in Whispers
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
Overall Top Awards
Recreational • Petite • Solo
1st - Sydni Manley in Dance
The Academy Of Dance
2nd - Makayla Stokes-Balkcom in River Deep, Mountain High
The Academy Of Dance
3rd - Kenzie Herrmann in Love
The Academy Of Dance
Recreational • Petite • Duet/Trio
Winner - Bad
The Academy Of Dance
Recreational • Petite • Small Group
Winner - Tisket Tasket
The Academy Of Dance
Recreational • Petite • Large Group
Winner - Ballroom Blitz
The Academy Of Dance
Recreational • Junior • Duet/Trio
Winner - Work
Encore Performing Arts Studio, Inc.
Recreational • Junior • Small Group
Winner - Boogie Woogie Bugle Boy
Classic Dance, Inc.
Recreational • Junior • Large Group
Winner - Accessory
Encore Performing Arts Studio, Inc.
Intermediate • Petite • Solo
1st - Bailey Manifold in Tutti Frutti
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
2nd - Audrey Hovermale in Star The Party
Broadway Dance Arts
3rd - Gracie Godinez in Hoedown Throwdown
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
Intermediate • Petite • Small Group
Winner - Do Your Thing
Fusion Dance Team
Intermediate • Junior • Solo
1st - Cierra Lassiter in Route 66
Fusion Dance Team
2nd - Adam Ross in Zing Went The Strings Of My Heart
Fusion Dance Team
3rd - Madeline Fusco in Here Comes The Sun
Fusion Dance Team
4th - Madeline Fusco in Hollywood
Fusion Dance Team
5th - Kaitlin Bailey in Somewhere Over The Rainbow
The Academy Of Dance
6th - Libby Darden in How Wonderful
European Dance Studio
7th - Breajai Davis in Woman's Work
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
8th - Dorothy Kelly in I'm The Greatest Star
The Academy Of Dance
9th - Armoni Harris in Get Me Bodied
The Academy Of Dance
10th - Airriaunte Mercer in Looking Good, Feeling Gorgeous
The Academy Of Dance
Intermediate • Junior • Duet/Trio
Winner - Forgiveness
Encore Performing Arts Studio, Inc.
Intermediate • Junior • Small Group
1st - Let Me Think About It
The Academy Of Dance
2nd - Mama I'm A Big Girl Now
Fusion Dance Team
3rd - Gipsy
European Dance Studio
4th - Baby I'm A Star
Fusion Dance Team
5th - Ooh Child
Fusion Dance Team
Intermediate • Junior • Large Group
1st - Supersonic
Fusion Dance Team
2nd - Born To Be Wild
Encore Performing Arts Studio, Inc.
3rd - Spreadin' Rhythm Around
The Academy Of Dance
Intermediate • Junior • Line
Winner - One Tribe
The Academy Of Dance
Intermediate • Senior • Solo
1st - Erin Nifong in Right Now
Fusion Dance Team
2nd - Laura Watkins in Should've Known Better
Fusion Dance Team
3rd - Nikki Fink in Maria
Fusion Dance Team
4th - Jacob Spallino in Whispers
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
5th - Megan Barnes in Still Waiting
Fusion Dance Team
6th - Mariellen Poynter in Stuff Like That There
Fusion Dance Team
7th - Ashlee Lanzi in Hyperballard
Fusion Dance Team
8th - Victoria Campbell in Enough Is Enough
The Academy Of Dance
9th - Sarah Ross in Dream
Fusion Dance Team
10th - Deanna Coriano in Make You Feel My Love
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
Intermediate • Senior • Duet/Trio
1st - Silence
Fusion Dance Team
2nd - Bonnie and Clyde
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
3rd - Drive
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
Intermediate • Senior • Small Group
Winner - Technologic
Dynamic Movements School of Performing Arts, Inc.
Intermediate • Senior • Large Group
1st - Keep Breathing
Fusion Dance Team
2nd - Lightning Crashes
Fusion Dance Team
3rd - Think About It
Fusion Dance Team
Intermediate • Senior • Line
Winner - Tribute
Fusion Dance Team
Elite • Junior • Solo
Winner - Emily Donston in The Wind
The Academy Of Dance
Elite • Junior • Duet/Trio
Winner - Sweet Child O' Mine
Encore Performing Arts Studio, Inc.
Elite • Junior • Small Group
Winner - Don't Worry Now
Encore Performing Arts Studio, Inc.
Elite • Junior • Large Group
Winner - I've Got A Feeling
Encore Performing Arts Studio, Inc.
Elite • Senior • Solo
1st - Bridget Evans in Wind It Up
The Academy Of Dance
2nd - Katherine Bruce in Miss Invisible
Dance, Inc.
3rd - Katie Stoll in Heal Over
The Academy Of Dance
4th - Katherine Bruce in Fedora
Dance, Inc.
5th - Jessica Campbell in Farewell
Fusion Dance Team
Elite • Senior • Duet/Trio
1st - Death Came And God Me
The Academy Of Dance
2nd - Wintersong
Fusion Dance Team
3rd - Get Crackin'
Fusion Dance Team
Elite • Senior • Small Group
1st - It's Alright
The Academy Of Dance
2nd - Planes
Encore Performing Arts Studio, Inc.
3rd - I Surrender
The Academy Of Dance
Elite • Senior • Large Group
1st - Jai Ho
The Academy Of Dance
2nd - Mein Herr
The Academy Of Dance
3rd - Stomp
The Academy Of Dance
4th - Knock On Wood
The Academy Of Dance
5th - Runway
Fusion Dance Team
Elite • Senior • Line
Winner - Stepping to the Bad Side
Encore Performing Arts Studio, Inc.


Platinum National Dance Competition / 8050 Fairoaks Court / Jonesboro, Georgia 30236
Phone: (404) 551-4518 / Fax: (404) 437-6177 / info@danceplatinum.com